HIFU - nowoczesna metoda leczenia raka gruczołu krokowego

Prostata, zwana także sterczem, jest pojedynczym, występującym organem gruczołowo-mięśniowym, odpowiadającym za produkcję białawej wydzieliny w której zawieszone są plemniki, będącej jednym z głównych składników ejakulatu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rak prostaty to nieprawidłowy i niekontrolowany rozrost komórek prostaty, prowadzący do tworzenia się guzowatej masy tkankowej. Czynnikami wpływającymi na zachorowalność są m.in. wiek i procesy starzenia (większość chorych to pacjenci po 60 roku życia), predyspozycje genetyczne (przypadki raka prostaty w rodzinie) oraz styl życia (nadwaga, palenie, uboga dieta, brak aktywności fizycznej). Jest to nowotwór rozwijający się powoli, relatywnie późno dając przerzuty do innych narządów. W początkowym stadium często może być mylony z łagodnym (niezłośliwym) przerostem stercza.

Tradycyjne metody leczenia raka prostaty dzielą się zasadniczo na trzy grupy:

  • chirurgiczne – np. radykalna prostatektomia, czyli operacyjne usunięcie stercza. Jest poważnym zabiegiem wymagającym długiej rehabilitacji, a jego skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia erekcji i problemy z utrzymaniem moczu
  • radioterapia – wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych, może powodować problemy z przewodem pokarmowym (np. biegunki) i oddawaniem moczu.
  • terapia hormonalna – tzw. kastracja farmakologiczna, podawanie leków hamujących wytwarzanie androgenów stymulujących wzrost komórek nowotworowych. Jej odmianą jest kastracja chirurgiczna, czyli usunięcie obu jąder, zapewniająca wyeliminowania testosteronu z ustroju.

Metoda HIFU – małoinwazyjna terapia ultradźwiękowa

Nowatorskim i jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie sposobów leczenia raka stercza jest metoda HIFU (ang. high intensity focused ultrasound - skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu) wykorzystująca urządzenia Ablatherm i Focal One francuskiej firmy EDAP TMS lub Sonablate amerykańskiego producenta Focus Surgery Inc.

  Metoda zastosowana już u ponad 30 tysięcy pacjentów na całym świecie (dane za hifupl) polega na użyciu ultradźwięków (takich samych jak w aparatach ultrasonograficznych USG) do niszczenia tkanek nowotworowych w gruczole krokowym. Fala ultradźwiękowa przechodzi przez żywe tkanki bez ich uszkodzenia, jednak jeśli wiązka ultradźwięków o odpowiedniej energii zostanie skoncentrowana, wówczas energia w obrębie jej ogniska (focal volume) może spowodować miejscowy wzrost temperatury do 80-90°C w ciągu 2-3 sekund, niszczący komórki nowotworowe. Osiąga się to poprzez wprowadzenie sondy urządzenia do odbytnicy pacjenta w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Sonda ta jest stosowana w celu zobrazowania guza gruczołu krokowego oraz do generowania wysokiej intensywności zogniskowanych impulsów ultradźwiękowych, które mają za zadanie go zniszczyć. W tkance poddanej działaniu impulsu powstają dwa efekty fizyczne: termiczny i mechaniczny. Tkanka absorbuje falę ultradźwiękową i nagrzewa się, czego skutkiem jest jej koagulacja. Drugie zjawisko polega na wytwarzaniu pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, narastaniu ciśnienia w jej wnętrzu i dalsze zniszczenie struktury nowotworowej.

Zabieg metodą HIFU umożliwia leczenie całej prostaty lub obszaru docelowego i trwa od 90 do 120 minut w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach krótkiego pobytu w szpitalu. Chorzy po zabiegu mogą być wypisani do domu już następnego dnia, a przez 7-10 kolejnych dni zalecane jest noszenie specjalnego cewnika.

Koszt leczenia metodą HIFU

Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia a orientacyjne koszty jej przeprowadzenia w prywatnej klinice wynoszą:

  • od 20 000 zł – Szpital Eskulap w Osielsku k/Bydgoszczy, urządzenie Focal One
  • 24 500 zł – HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim, urządzenie Ablatherm

Źródła: hifu-pl



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nowotworu prostaty metodą HIFU

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…