Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku – do sytuacji, w jakiej znalazł się dany pacjent (stan ostry, podostry bądź przeciążeniowy, pourazowy lub pooperacyjny). Po przeprowadzeniu wywiadu i diagnostyki dobiera się najbardziej optymalną metodę rehabilitacji (np. trening motoryczny, terapię manualną czy trening propriocepcji), wspierając ją dodatkowo wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Głównym zadaniem ćwiczeń, poza minimalizacją skutków schorzenia bądź urazu i zahamowaniem ich postępu, jest odzyskanie przez pacjenta równowagi psychicznej. Dzięki powróceniu do sprawności i łatwiejszemu wykonywaniu codziennych czynności chorzy stają się bardziej niezależni, co znacząco wpływa na ich samopoczucie.

Rehabilitacja ortopedyczna 

W przypadku rehabilitacji ortopedycznej, osoby po operacjach bądź przebytym urazie mogą przystąpić do niej już od pierwszych dni. Taką pomoc i opiekę zapewnia pacjentom Centrum TriVita, znajdujące się w miejscowości Porąbka (woj. śląskie). Dla każdego chorego układa się indywidualny program rehabilitacyjny, ustalając go w oparciu o konsultacje zespołu – fizjoterapeuty i lekarza ortopedy. Przy układaniu uwzględnia się historię medyczną pacjenta, jego ograniczenia i możliwości, mając na względzie zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

W rehabilitacji ortopedycznej celem jest jak najszybszy powrót chorego do sprawności sprzed urazu. Program leczenia jest skupiony na przywróceniu funkcjonalności elementów układu ruchowego, nierzadko jednak wymaga poszerzenia o wzmocnienie bądź odbudowę tkanki mięśniowej pacjenta. Terapii tego rodzaju poddaje się m.in. osoby po stłuczeniach i urazach kończyn, skręceniach stawów i zwichnięciach, złamaniach kości, urazach aparatu więzadłowo-torebkowego, jak również po wszelkiego typu urazach komunikacyjnych.

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna jest dedykowana pacjentom wymagającym indywidualnego, kompleksowego i długotrwałego leczenia. Jej celem jest przywrócenie pacjentowi wszystkich funkcji utraconych z powodu wypadku bądź choroby.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z oferty Centrum TriVita, mają zapewnioną zarówno rehabilitację wczesną (poszpitalną), jak i późną – po opuszczeniu Oddziału Udarowego. Pomoc w placówce otrzymają m.in. pacjenci po udarze mózgu (również z towarzyszącymi niedowładami), po krwotoku mózgowym czy po operacji naczyniowej (tętniak mózgu). Centrum specjalizuje się także w leczeniu chorych z niedowładami kończyn o różnej etiologii, z porażeniami nerwów i polineuropatią. Przeprowadza rehabilitację neurologiczną u osób po operacjach dysku, urazach rdzenia kręgowego czy w stanach przewlekłych po wcześniejszych rehabilitacjach. Ustala programy rehabilitacji dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona i Huntingtona.

W przypadku tego rodzaju terapii niezmiernie istotnym czynnikiem jest czas jej podjęcia. Kadra specjalistów Centrum TriVita skupia się w trakcie leczenia na utrzymaniu tych funkcji mózgu, które nie uległy uszkodzeniu w wyniku urazu czy choroby. Ryzyko pogorszenia się stanu pacjenta jest minimalizowane przez ciągłą stymulację jego mózgu, przeprowadzaną przez fizjoterapeutów i neurologopedów – stymulowanie „plastyczności mózgu”. Prócz tego zadaniem zespołu jest nauczenie chorego nowych strategii ruchowych, umożliwiających mu funkcjonowanie pomimo niepełnosprawności, jak również wdrażanie elementów profilaktyki wtórnej. 

Nowoczesna rehabilitacja – co to znaczy?

Wraz z rozwojem technologicznym techniki zabiegowe stosowane w poszczególnych dziedzinach medycyny stają się coraz doskonalsze i skuteczniejsze. Nie inaczej jest z rehabilitacją, rozrastającą się o kolejne metody oparte na zaawansowanej aparaturze. Nowoczesny sprzęt stanowi znaczące ułatwienie dla terapeutów, a także otwiera nowe możliwości przed samymi pacjentami – zwiększa efektywność ćwiczeń, coraz częściej skracając czas powrotu do sprawności.

Wykorzystywane urządzenia rehabilitacyjne można uszeregować w grupach podzielonych pod względem obszarów, jakie są dzięki nim usprawniane, funkcji czy przeznaczenia w danej dziedzinie rehabilitacji. Poza podstawowymi elementami wyposażenia gabinetów (m.in. kozetki, leżanki, stoły do pionizacji, gimnastyki biernej czy terapii manualnej) można tu wymienić przeróżne kabiny do zawieszeń z ciężarkami, pasami i linkami, szyny i rotory do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych, jak również aparaturę do fizykoterapii, hydroterapii, urządzenia do reedukacji chodu, trakcji kręgosłupa czy platformy do rehabilitacji równowagi.

Rehabilitacja neurologiczna w Centrum TriVita opiera się w dużej mierze na indywidualnie opracowywanej rehabilitacji funkcjonalnej. Zajęcia odbywają się w gabinetach wyposażonych m.in. w poręcze do nauki chodu i sterowane elektrycznie stoły terapeutyczne. Ośrodek posiada również dedykowane gabinety neuropsychologa i neurologopedy oraz pracownię terapii zajęciowej i terapii ręki. Każdy pacjent centrum jest poddawany szczegółowej diagnostyce pod kątem psychoruchowym, a także na bieżąco przechodzi testy diagnostyczne celem oceny postępów rehabilitacji.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Fizjoterapia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…