Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci różnią się od tych, które są spotykane u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, ale różnice dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u maluchów przepukliny wymagają bowiem operacji.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepukliną (łac. hernia) określa się stan patologicznego przemieszczenia się narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów (np. pętli jelitowych, otrzewnej). Wyróżnia się co najmniej kilka postaci tego problemu: u pacjentów rozpoznawane mogą być m.in. przepukliny pępkowe, udowe czy pachwinowe. Schorzenia z tej grupy pojawiają się już w trakcie życia (wtedy określane są jako nabyte), jednak bywają one również wrodzone. Przepukliny u dzieci różnią się wieloma cechami od tych, które występują u osób dorosłych, a różnice te dotyczą zarówno czynników ryzyka, jak i postępowania terapeutycznego w przypadku zdiagnozowania problemu.

Przepukliny brzuszne u dzieci - wrodzony problem

Podanie dokładnej częstości występowania przepuklin brzusznych u dzieci jest niemożliwe, ponieważ zmienia się ona w zależności od tego, jaką grupę pacjentów poddaje się ocenie. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że skala problemu jest większa w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie

Warto wiedzieć: U noworodków przepukliny tworzą się w miejscach, w których nie doszło jeszcze do całkowitego zarośnięcia tkanek, a takie ubytki mogą się znaleźć w wielu miejscach w obrębie jamy brzusznej. W porównaniu do dzieci urodzonych o czasie, u wcześniaków może ich być zdecydowanie więcej.

Leczenie przepukliny u dzieci

Opisywane aspekty mają bardzo istotne znaczenie dla przebiegu klinicznego przepuklin brzusznych u dzieci. Otóż w momencie, gdy na skutek rozwoju dziecka obecne wcześniej ubytki w ścianie jamie brzusznej ulegną zamknięciu, część przepuklin może samoistnie przemijać. Taką sytuację obserwuje się m.in. w przypadku przepukliny pępkowej u dzieci, dlatego nie zaleca się leczenia tej dolegliwości od razu po jej rozpoznaniu. Jeżeli problem nie wiąże się z przykrymi objawami, możliwe jest czekanie i baczne obserwowanie przepukliny. W większości przypadków, przepuklina pępkowa zanika przed ukończeniem przez dziecko 2. roku życia.

Operacja przepukliny pępkowej

Niestety nie każdy mały pacjent z przepukliną uniknie operacji. Leczenie zabiegowe potrzebne będzie dzieciom, u których problem nie zniknie po ukończeniu przez nie 4-5 lat. Operacje czasami stanowią jedyną metodę leczenia przepuklin - tak jest w przypadku przepuklin pachwinowych, które nie cofają się samoistnie. Nawet jeżeli operacja zostanie odroczona, dziecko i tak powinno być regularnie badane przez lekarza. Rodzice również powinni się mieć na baczności, bo istniejąca u dziecka przepuklina może podlegać uwięźnięciu, które zaliczane jest do stanów zagrożenia życia. Zjawisko to polega na zablokowaniu dopływu krwi do zawartości worka przepuklinowego, przez co dochodzi do niedokrwienia znajdujących się w nim narządów - a to grozi wystąpieniem ich martwicy. Objawami, sugerującymi uwięźnięcie są m.in. gorączka, znaczny ból brzucha czy zaczerwienienie skóry oraz obrzęk w okolicy przepukliny. Pojawienie się tego rodzaju dolegliwości powinno skłonić rodziców dziecka do zasięgnięcia pilnej konsultacji lekarskiej.

Podane powyżej informacje mogą wzbudzać lęk u rodziców, podkreślić należy jednak pewien istotny aspekt: nie wszystkie przepukliny brzuszne są groźne. Każda z nich powinna jednak zostać oceniona przez lekarza, dlatego zauważenie jakichkolwiek uwypukleń w obrębie jamy brzusznej dziecka (szczególnie pojawiających się podczas kaszlu lub płaczu) powinno skłonić rodziców do odwiedzenia specjalisty.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny brzusznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 37

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…