Wrodzone i nabyte przyczyny krótkiego wędzidełka prącia

Wędzidełko napletkowe to pasmo skóry, łączące żołądź penisa z napletkiem. Jego zadaniem jest umożliwienie swobodnego zsuwania napletka, np. podczas wzwodu. Zbyt krótkie wędzidełko prącia może powodować dyskomfort i ból albo wręcz uniemożliwić zsunięcie napletka i odbycie stosunku. W takich przypadkach często zdarza się, że więzadło zostaje naderwane lub zerwane i konieczna jest wizyta u chirurga, który je wydłuży.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Istnieje kilka przyczyn krótkiego wędzidełka prącia. Niekiedy jest to wada wrodzona, która zazwyczaj zauważana jest dopiero około trzeciego / czwartego roku życia dziecka, kiedy ma ono problem z odsunięciem napletka. Przed tym okresem jest to stan prawidłowy i nie należy się nim martwić. Osoby z wrodzoną wadą wędzidełka stanowią jednak mały odsetek wśród pacjentów. 

Znacznie częściej u podłoża skróconego wędzidełka leżą urazy, zakażenia i stany zapalne. Do tych pierwszych należy np. naderwanie lub zerwanie wędzidełka, które - nieoperowane - goi się, a w miejscu przerwania powstaje blizna. Skóra w tym miejscu twardnieje i ulega skróceniu, co sprzyja kolejnym uszkodzeniom, a te z kolei kolejnym bliznom, tworząc w ten sposób błędne koło.

Stany zapalne w obrębie wędzidełka, napletka i żołędzi sprawiają, że skóra danej okolicy jest bardziej narażona na urazy i łatwiej może ulec pęknięciu i innym uszkodzeniom. Wystąpienie stanu zapalnego w tych regionach sprawia również, że już naderwane wędzidełko goi się gorzej i ulega większemu skróceniu niż przy "zwykłym" zrastaniu.

Źródła: Sneppen, I., Thorup, J. (2016). Foreskin morbidity in uncircumcised males. Pediatrics, 137(5).

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podcięcie wędzidełka prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…