W Opolu stosują nowatorską metodę leczenia trudno gojących się ran

Szpital Wojewódzki w Opolu rozpoczął leczenie trudno gojących się ran nowatorską metodą, która jest nadzieją dla wielu pacjentów, zagrożonych amputacją kończyn. Dotychczas z terapii skorzystały trzy osoby, ale następne już czekają w kolejce. Obok Poznania, Opole jest drugim w Polsce ośrodkiem, gdzie stosuje się tego rodzaju metodę.

Data publikacji
Czas czytania
0 min.
Pododdział Stopy Cukrzycowej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zajmuje się na co dzień rozległymi, trudno gojącymi się ranami. Teraz lekarze zyskali nowe możliwości: od niedawna w opolskim szpitalu stosowana jest udoskonalona forma terapii podciśnieniowej. To innowacyjna alternatywa dla wykorzystywanej dotychczas metody umieszczania przeszczepu na ranie. Najpierw nakładana jest gąbka polimerowa, którą łączy się specjalnym przewodem z pompą generującą podciśnienie. W ten sposób zostaje usunięta maź bakteryjna z rany, która jednocześnie zostaje przepłukana. Zabieg trwa 45 minut i nie ma konieczności używania leków przeciwbólowych. 

Zastosowanie nowatorskiej metody było możliwe dzięki użyciu urządzenia o nazwie Celurotom, które opolski szpital posiada w użyczeniu. Jednak każdy z pacjentów musi posiadać własną matrycę. Do dyspozycji szpitala oddano 10 takich matryc. Trzech pacjentów już poddano terapii, kolejnych siedmiu czeka w kolejce. Dzięki zastosowaniu Celurotomu przeciętny czas gojenia się trudnej rany został skrócony z 6 miesięcy do 30 dni.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie trudno gojących się ran

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…