Co to jest wulwoskopia?

Wulwoskopia to inaczej optyczne badanie tkanki nabłonkowej pochwy i sromu w powiększeniu lupowym do 20-30 razy. Znajduje zastosowanie w przypadkach podejrzenia przewlekłych infekcji i dermatoz tego obszaru ciała, jak również wykrywania zakażeń HPV, analizy zmian podejrzanych onkologicznie oraz wskazania miejsca ewentualnej biopsji celowanej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Na czym polega wulwoskopia?

Wulwoskopia skupia się na ocenie zewnętrznych narządów płciowych kobiety, czyli wulwy. Wulwa obejmuje wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczkę oraz wejście do pochwy.

Wulwoskopia jest przydatną procedurą dermatologicznej i ginekologicznej diagnostyki zmian okolic żeńskich narządów płciowych. Podobnie jak kolposkopia w przypadku szyjki macicy, pozwala na bezinwazyjną ocenę powierzchni tkanki nabłonkowej pochwy, sromu, krocza i odbytu.

Do przeprowadzenia badania służy urządzenie zwane wulwoskopem – jest to rodzaj stereoskopowego mikroskopu o powiększeniu lupowym do 20 a nawet 30 razy. Dodatkowo, jest on wyposażony w silne źródło światła oraz zielony filtr, pozwalający na ocenę naczyń podścieliskowych.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę ginekologiczną
i dowiedz się więcej o antykoncepcji

Dla większego uwidocznienia zmian stosuje się pomocniczo roztwór soli fizjologicznej do przemywania z nadmiaru wydzieliny, 3% roztwór kwasu octowego celem uwidocznienia wtórnych zbieleń, a niekiedy płyn Lugola oraz błękit toluidyny, który wybarwia na niebiesko zmiany podejrzane o proces nowotworowy (tzw. próba Collinsa).

Czy wiesz, że: Celem wulwoskopii jest zidentyfikowanie wszelkich nieprawidłowości na skórze wulwy (wulwa obejmuje wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczkę oraz wejście do pochwy), takich jak zmiany skórne, guzki, owrzodzenia, czy zmiany barwnikowe.

Wskazania do przeprowadzenia wulwoskopii

Wskazaniami do przeprowadzenia badania wulwoskopowego są m.in. swędzenie i pieczenie okolic narządów płciowych i odbytu, widoczne gołym okiem zmiany (zaczerwienienia, nadżerki, brodawki, wypryski), stwierdzone choroby weneryczne u partnera seksualnego, podejrzenie neoplazji anogenitalnej związanej z zakażeniem HPV, wykrycie DNA wysokoonkogennych typów HPV, stwierdzona neoplazja śródnabłonkowa szyjki macicy (CIN), pochwy (VaIN) i odbytu (AIN).

Zwróć uwagę: Wskazaniem do przeprowadzenia wulwoskopii są zmiany podejrzane onkologicznie oraz inne nieprawidłowości wykryte podczas badania ginekologicznego.

Wulwoskopia w praktyce ginekologicznej

Wykonanie badania wulwoskopowego ma na celu:

  • wykluczenie zmian onkologicznie podejrzanych lub wskazanie miejsca ewentualnej biopsji celowanej
  • identyfikację obrazów typowych dla atrofii, zapalenia, zakażenia i naprawy tkankowej
  • szczegółowe opisanie topografii zmian
  • badanie kontrolne i ocenę reakcji naskórka na leczenie, m.in. w zapaleniach, przewlekłych dermatozach i innych schorzeniach

Wulwoskopia jest badaniem cechującym się wysoką precyzją, wykazującym bardzo dużą (nawet do 90%) zgodność rozpoznań z badaniem histopatologicznym pobranych wycinków. Jej wykonanie jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku podejrzenia jakichkolwiek zmian przednowotworowych skóry przedsionka pochwy, ponieważ cytologia – będąca jednym z podstawowych badań ginekologicznych – w tym przypadku nie daje satysfakcjonujących wyników.

Pamiętaj: Dzięki swojej wysokiej precyzji, wulwoskopia zapewnia bardzo dużą, sięgającą nawet 90%, zgodność diagnoz z wynikami badania histopatologicznego pobranych próbek.

Wulwoskopia a kolposkopia

Główna różnica między wulwoskopią a kolposkopią polega na obszarze badania – wulwoskopia koncentruje się na zewnętrznych narządach płciowych, podczas gdy kolposkopia skupia się na szyjce macicy i wejściu do pochwy. Obie procedury są niezbędne do oceny stanu zdrowia narządów płciowych kobiety i wykrywania stanów wymagających leczenia.

Uwaga: Celem wulwoskopii jest zidentyfikowanie wszelkich nieprawidłowości na skórze wulwy, takich jak zmiany skórne, guzki, owrzodzenia, czy zmiany barwnikowe. Natomiast głównym celem kolposkopii jest wykrywanie nieprawidłowości w nabłonku szyjki macicy, które mogą wskazywać na stany przedrakowe lub rakowe.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wulwoskopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…